Батьківство та Материнство

ПЕРШИЙ ДОКУМЕНТ ДИТИНИ
03.03.2016
ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ ЯК СТИМУЛ ДО ВИКОНАННЯ ОБОВ’ЯЗКУ БАТЬКІВСТВА
03.03.2016

Батьківство та Материнство

Ви впевнені, що знаєте достатньо про ці поняття?

«Дитина – це людина, яка продовжить те, що почали ви. Вона буде там, де тепер є ви, а коли вас не стане, займатиметься тією справою, яку ви вважали важливою. Ви можете намітити будь-які стратегічні плани, але те, як вони будуть реалізовуватися, залежатиме від неї. Доля людства у її руках»

Авраам Лінкольн.

Що ж таке батьківство? Фактично — це кровне споріднення чоловіка та жінки з їх спільним нащадком, яке фіксують опираючись на документи про шлюб і свідоцтво про народження дитини або на основі добровільного визнання себе батьками малечі (якщо та народилася поза шлюбом). Та, чи тільки це входить у поняття Батьківство? Звісно, ні, воно несе у собі значно більше. Батьківство — це, життєва місія кожного з нас, відповідальна соціально-психологічна функція, до того ж ще і важлива соціальна складова. Країна починається з кожної окремої сім’ї, де виховується дитина. Характер батьків, їх звички, уклад і традиції у родині відображаються на дітях значно більше, ніж могло би здатися. Саме з цих і ще цілого ряду важливих причин батьківство має бути усвідомленим.

Як встановлюється батьківство?

Якщо маля народилося у зареєстрованому шлюбі – все просто, дружина записується його матір’ю, а чоловік – батьком, інша справа, коли батьки дитини офіційно не одружені. Батьківство немовляті гарантується, незалежно від того, які відносини пов’язують його маму і тата, тому Конституцією України передбачено визначення походження дитини, батьки котрої не перебувають у шлюбі між собою. Матір’ю малечі у будь якому випадку вважається жінка, що її народила, з визначенням батька все дещо складніше. Якщо батьки не перебувають у шлюбі батьківство встановлюється добровільно або через суд.

Добровільний спосіб полягає у двосторонньому волевиявленні матері та батька. Тоді потрібно просто звернутися до РАЦСу із відповідною заявою. Спільна заява батьків у такому разі необхідна для того, щоб мати дитини засвідчила, — батьком малюка дійсно є чоловік, який подає заяву разом з нею. Суть судового способу полягає у зверненні одного з подружжя до суду, який встановить батьківство рішенням, обов’язковим для виконання.

Більше того, чоловік, котрий вважає себе батьком дитини народженої жінкою, що в момент зачаття або народження малюка була одружена з іншим чоловіком, має право пред’явити останньому позов про визнання свого батьківства (якщо того записано батьком). Це можливо протягом одного року з дня, коли чоловік дізнався або міг дізнатися про своє батьківство.

На підставі чого визначають батьківство?

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи. Це можуть бути пояснення сторін, показання свідків, письмові докази, висновки експертів та інше. Важливе значення в процесі доказування має висновок експерта. За результатами проведення судово-біологічної (генетичної) експертизи із застосуванням аналізу ДНК експерти можуть визначити батьківство із практично стовідсотковою точністю або дійти висновку про його виключення. Виключити батьківство можливо і на підставі судово-імунологічної експертизи (експертизи крові), або судово-медичної експертизи, яка б визначила нездатність даного конкретного чоловіка до зачаття дитини. Як показує практика, найефективнішим доказом здатним підтвердити наявність чи відсутність кровного зв’язку між батьком та малюком на сьогодні все ж є експертиза ДНК. У випадку, якщо відповідач у такій справі ухиляється від проведення судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи, суд вправі змусити його це зробити.

Коли можливе оспорювання батьківства?

Шкода, проте, життєві ситуації та взаємовідносини між людьми часом дають підстави сумніватися у походженні дитини від того чоловіка, котрий при реєстрації був записаний її батьком. Саме для встановлення достовірності походження дитини від конкретного чоловіка, законодавством України і передбачена процедура оспорювання батьківства.

Що робити, якщо чоловік, записаний батьком дитини раптом з’ясовує, що його ввели в оману, і насправді біологічним батьком є інший? В такому випадку він має право подати позов про оспорювання батьківства (такий позов може подати лише особа, яка записана батьком дитини). Якщо відсутність кровного споріднення між батьком та малюком буде доведена, суд постановить рішення не вважати цього чоловіка батьком дитини і виключити відомості про нього з актового запису про народження маля. Слід зауважити, що оспорювання батьківства відповідно до ст. 136 СК України можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається.

Також, закон надає право жінці, яка народила дитину в шлюбі, оспорити батьківство свого чоловіка. Обов’язковою умовою при цьому є подання іншим чоловіком (котрий вважає себе біологічним батьком) заяви про своє батьківство. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.

Хто не має права оспорювати батьківство?

Чоловік, який у момент реєстрації його батьком дитини знав, що насправді не є таким, або той, хто дав згоду на штучне запліднення своєї дружини, не мають права оспорювати батьківство. Закріплення таких правових гарантій захисту прав дитини цілком логічне та обґрунтоване. Якщо чоловік добровільно визнав своє батьківство, усвідомлюючи що він не є біологічним батьком, то його права не вважаються порушеними, адже він прийняв виважене рішення, змінити котре вже не можна.

Діти – наше майбутнє, тож те, яким воно буде напряму залежить від того, що ми закладаємо чи закладатимемо їм у процесі виховання. Саме наші діти будуватимуть нову історію та визначатимуть, як буде виглядати світ через п’ятдесят років. Усвідомлене батьківство – це щасливе дитинство вашого малюка що стане міцним фундаментом для формування цілісної, цікавої і неповторної особистості. Пам’ятайте, що батьки це ті, хто вчить своїх дітей не тільки словом, але й власним прикладом. Виховання – це величезна відповідальність не лише за життя і майбутнє вашого нащадка, але і за майбутнє всієї країни, всієї нової історії нашого світу.

У даному номері висвітлено встановлення та оспорювання батьківства, проте, це лише частина теми. Всім нам відомо, що за неналежне виконання батьківських обов’язків, позбавляють батьківських прав, або обмежують їх здійснення. Про підстави і підводні камені процедури позбавлення батьківських прав я розкажу вам у наступному, двадцятому номері журналу «Історія кохання».

Адвокат

Олена Копанчук