Приватна власність чоловіка та дружини

Шлюбний договір
04.03.2016
Розписка — документ? Про юридичні тонкощі оформлення грошової позики. Адвокат Олена Копанчук
01.04.2016

Приватна власність чоловіка та дружини

Дивна річ, проте, члени чи не кожного сучасного подружжя переконані, що точно знають, яке майно є особистою приватною власністю чоловіка і дружини, а яке належить подружжю на праві спільної сумісної власності. Чи так це насправді?

Чи дійсно, вступаючи у законний шлюб, ми чітко усвідомлюємо яке майно належить, по праву, особисто кожному з подружжя, а яке вважається спільним? У житті може статись будь-що, та чітке усвідомлення різниці між поняттями спільної і сумісної власності, дозволить уникнути ряду проблем, і значно спростить вам життя у разі виникнення непорозумінь та конфліктів у сім’ї.

Саме тому я пропоную розглянути цю тему детально.

Регламентація майнових відносин подружжя визначається за двома напрямками: законодавством визнається правовий режим майна, яке подружжя набуло до реєстрації шлюбу, і майна, яке набуте ними під час шлюбу.

Яке майно належить особисто кожному з членів подружжя?

Перш за все, особистою приватною власністю кожного члена подружжя (чоловіка та дружини) є майно набуте ними роздільно, до реєстрації шлюбу. Також особистим вважається майно:

*набуте за час шлюбу на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

*набуте за час шлюбу за кошти, які належали одному з подружжя особисто;

*житло та земельна ділянка, набуті за час шлюбу внаслідок приватизації в період з 08 лютого 2011 року по 17 травня 2012 року;

*речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;

*премії, нагороди, одержані за особисті заслуги;

*кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, відшкодування завданої  моральної шкоди;

*страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Яке майно є спільною сумісною власністю подружжя?

Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності навіть у випадку, якщо один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей перерахованих у блоку вище, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя:

*нерухоме майно (квартири, приватні будинки, земельні ділянки і т. д.);

*рухоме майно (транспортні засоби, меблі, побутова техніка і т. д.);

*кошти, що знаходяться на депозитних рахунках в банках;

*статутний капітал та майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя;

*заробітна плата, пенсія, стипендія, та інші доходи, одержані одним із подружжя;

*гонорари та виграші, які були одержані за договором, який було укладено одним з подружжя в інтересах сім’ї.

Разом з тим, варто звернути увагу на те, що спільними вважаються не лише майно та кошти, але й борги (!) та правовідносини за зобов’язаннями, що виникли в інтересах сім’ї, (наприклад зобов’язання по кредитам).

Окремо зазначу, що у випадку укладення між подружжям шлюбного договору, його положення можуть встановлювати інший правовий режим майна набутого за час шлюбу. Тема шлюбного договору була детально розкрита у номері журналу березень-квітень 2014 року.

Випадки, у яких не обійтись без судової тяганини при встановленні правового режиму майна.

Якщо майно набуте під час шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, то воно вважатиметься особистою власністю, у випадку, коли даний факт та обставини будуть доведені в суді (визнання права особистої приватної власності).

Якщо чоловік та дружина фактично припинили шлюбні відносини, а державна реєстрація шлюбу не припинена, майно, яке придбане за час їхнього окремого проживання, теж за рішенням суду може бути визнане особистою приватною власністю одного з подружжя.

Якщо чоловік і жінка проживають однією  сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо буде надано суду докази про фактичне спільне проживання та ведення спільного господарства не менше п’яти років.

Отже, вирішуючи спори про власність подружжя, суди встановлюють не тільки факт набуття майна під час шлюбу, але й той факт, що джерелом його набуття є спільні сумісні кошти  або спільна праця подружжя.

Отже, чітке розмежування правового режиму майна, набутого до та після реєстрації шлюбу дає можливість не лише максимально уникнути суперечок між подружжям у разі розірвання шлюбу та поділу майна, але й забезпечує певну майнову незалежність чоловіка та дружити.

У наступному номері буде надана консультація щодо поділу майна подружжя.

Ви знайдете відповіді на питання:

*як поділити однокімнатну квартиру?

*кому залишається автомобіль?

*хто після розподілу майна буде виконувати кредитні зобов’язання?

*на протязі якого строку можна ставити вимогу про поділ майна подружжя після розірвання шлюбу?

Адвокат Олена Копанчук