«Що навіщо і Чому?»
Вперше теорія шлюбу як договору виникла ще у Стародавньому Римі, в ті часи римське право регулювало виключно майнові відносини, тому шлюб розглядався як звичайна цивільно-правова угода. Тільки згодом церква надала інституту шлюбу характер містичного таїнства, акцентуючи увагу на духовній стороні. Однак, незважаючи на це популярність шлюбних договорів, або контрактів сьогодні набирає популярності у Європейських країнах, і Україна не є виключенням. Пропоную розібратися, що ж це за контракт, навіщо його створювати і хто має право укладати такий договір?
І так, перш за все усвідомимо, що шлюбний договір — це домовленість (письмова) наречених або подружжя щодо встановлення майнових прав та обов’язків подружжя, пов’язаних з укладенням шлюбу, його існуванням та припиненням.
Шлюбний договір може бути укладено нареченими (якщо ті подали заяву про реєстрацію шлюбу) або чинним подружжям. При цьому, сторонам слід надати нотаріусу докази того, що вони або подали заяву про реєстрацію шлюбу, або надати свідоцтво про одруження. Цікаво, що сторонами шлюбного договору можуть бути неповнолітні особи (віком від 14 до 18 років). У такому випадку їй/йому варто отримати письмову згоду батьків або піклувальників, попередньо засвідчивши справжність їх підпису у нотаріуса. Варто знати, якщо шлюбний договір укладено подружжям, то він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення; якщо ж контракт укладається нареченими, то він почне діяти лише з моменту реєстрації шлюбу. Пари ж, що проживають у так званому цивільному шлюбі права укласти такий договір не мають, однак це не є перешкодою для укладення такими особами інших видів майнових договорів, як наприклад: договір про визначення правового режиму майна (ст. 74 СК України) або договір про припинення права на утримання (ст. 89, ч. 3 ст. 91 СК України).
Тепер, розуміючи, про що йде мова можна приступати до наступного питання: «що можна передбачити в шлюбному договорі?»
Чого неможна передбачити у шлюбному договорі:
Залишається останнє питання: з якою, все ж, метою сторони укладають шлюбний контракт? І від яких неприємностей він може вберегти?
Звичайно, з цього приводу, відповідь не може бути остаточною, бо укладаючи такий договір, кожен із сторін прагне досягти власної мети. Саме тому, варто виділити декілька основних причин, через які подружжя укладають шлюбні договори. .
По-перше, відповідно до ст. 60 СКУ (Підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя) майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить в однаковій мірі дружині та чоловікові незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім особистих, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Однак, саме завдяки шлюбному договору сторони можуть домовитися про непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, положень ст. 60 СКУ і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них. Також, як вже говорилося, можна встановити розмір часток дружини та чоловіка, при цьому, розмір може бути як рівним, так і нерівним.
По-друге, глава 10 СКУ досить детально регулює майнові відносини сторін за шлюбним договором. Це, в свою чергу, дає можливість сторонам досягти згоди у питаннях найбільш важливих для спільного добробуту, наприклад, в питаннях правил користування житлом. Також, наявність широкого правового регулювання, яке дає можливість використати кожен пункт договору, передбачає можливості уникнення конфліктів (спорів) з приводу поділу майна.
Сьогодні, шлюбний договір — це досить розвинене правове поле, яке дає можливість подружжю передбачити майже всі обставини, які необхідно встановити з метою регулювання майнових стосунків. Це варто робити для того, щоб уникнути непорозумінь і образ, якщо раптом настануть скрутні часи або непередбачувані обставини, що могли б привести подружжя до суду. Незважаючи на те, що укладення шлюбних договорів в Україні не є масовим явищем, як скажімо, в США, або Європі, саме такий контракт не рідко рятує сім’ї у скрутні часи. Шкода, що нам так рідко пояснюють, що шлюбний договір – є ні що інше, як підтвердження поваги і серйозності ваших намірів до людини, з якою ви вирішили пов’язати своє життя. Пам’ятайте, часи змінилися, і сьогодні, укладення подібних договорів говорить про виважений, обдуманий і відповідальний підхід до створення сім’ї, а разом і про те, що люди дійсно кохають один одного і прагнуть вберегти свої почуття від мілких буденних неприємностей.
Адвокат Олена Копанчук