КУПІВЛЯ ТОВАРУ В ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНІ

Розписка — документ? Про юридичні тонкощі оформлення грошової позики. Адвокат Олена Копанчук
01.04.2016
НАДАННЯ ЖИТЛА В ОРЕНДУ. ЮРИДИЧНІ НАСЛІДКИ
20.02.2017

КУПІВЛЯ ТОВАРУ В ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНІ

Сьогодні дедалі більше продавців продають населенню свої товари та послуги за допомогою мережі Інтернет, що в свою чергу є зручним як для продавця, так і для покупця, оскільки перші досягають економічної вигоди за рахунок зменшення витрат на утримання реального місця торгівлі, а другі отримують значну економію часу та коштів на пошук необхідного товару та одержують його значно дешевше. Але, не так рідко, даний продаж товарів здійснюються шахраями, які ставлять собі за мету обдурити покупців, які бажають зекономити на купівлі товару, і тим самим збагатитись. З огляду на швидкі темпи розвитку даного виду комерції, у даній статі ми розглянемо практичні моменти та ризики які можуть виникати у покупця товарів через мережу Інтернет, а також шляхи їх вирішення або усунення.

Які ризики існують при купівлі товарів через мережу Інтернет за допомогою пластикової картки?

На будь-яких сервісах продажу товарів через Інтернет, ви знайдете, як правило, декілька форматів оплати самого товару, який ви бажаєте придбати. Це може бути: переказ коштів на пластикову картку продавця, оплата платіжного доручення при отриманні товару безпосередньо у місцях видачі товару або відділах поштового зв’язку або, так звана, оплата електронними засобами платежу (swift-переказ, bit coins, e-money та інше). Саме на першому форматі ми і зупинимось.
Переваги даного методу оплати купівлі товару через мережу Інтернет шляхом переказу або перерахунку коштів на пластикову (кредитну) картку продавця, стосуються лише оперативності оплати (кошти будуть зараховані на відповідний рахунок протягом банківського робочого дня) та цільового зарахування коштів, але, існують також і чимало ризиків які пов’язані із не виконання продавцем свого обов’язку щодо пересилки оплаченого товару покупцю.
Щодо даного ризику, наголошую, що при перерахунку коштів продавцям, з якими ви особисто не знайомі та які знаходяться в іншому місті, ви втрачаєте можливість впливати на повернення коштів у випадку порушення ваших прав як споживача продавцем, адже вашою довірою, просто-напросто, можуть зловживати, щоб неправомірно заволодіти вашими коштами і , як наслідок, зникнути з ними безслідно. Для убезпечення себе від даного ризику, раджу не використовувати даний метод розрахунку з онлайн-продавцем, а все ж таки, здійснювати оплату безпосередньо після його огляду та фактичної перевірки на справність у місці видачі товару або у відділеннях поштового зв’язку.
Але, якщо спокуса дійсно велика, необхідно, по-перше, перевірити джерело розповсюдження реклами про продаж товару даним продавцем, якщо це самостійний сайт інтернет-магазину, прочитайте відгуки про роботу даного магазину на інтернет-форумах або просто пропишіть назву даного сайту у будь-якому інтернет-пошуковику, по-друге, зазначте у призначенні платежу усю детальну інформацію щодо мети даної операції та характеристики товару, який ви оплачуєте, та, наостанок, здійснюйте постійний моніторинг статусу вашої заявки на придбання товару, отримання ваших коштів продавцем та відправлення товару. Дані прості дії, допоможуть вам унеможливити будь-яке спекулювання продавцем вашими правами як споживача.

Який порядок отримання товару придбаного через інтернет?

Як правило, придбані товари через мережу Інтернет, отримуються у спеціальних місцях видачі товару, які співпрацюють з даними інтернет-продавцем або у відділах поштового зв’язку.
Пам’ятайте, у місці отримання товару, ви маєте право безперешкодно його перевірити, тим самим підтвердити якість отриманого вами товару. У випадку, якщо ви не провірите отриманий вами товар, ви, по суті, підтверджуєте його якість та відповідність тим характеристикам і вимогам, які ви ставили продавцю до товару, і в подальшому, у випадку неналежної якості отриманого товару, вам буде набагато тяжче повернути даний товар продавця або отримати свої сплачені кошти.
Також, разом з товаром ви маєте отримати, або як частину посилки, або як окремий документ від представників місця видачі товару – гарантійний талон на товар придбаний вам, у якому буде зазначена вичерпна характеристика придбаного вами товару, строк гарантійного обслуговування та підпис і відтиск печатки продавця.
У випадку, якщо під час здійсненні вами перевірки товару ви помітили або певний дефект або ознаки неякісного товару, ви маєте право його не отримувати та не оплачувати його вартість. Рекомендую вам, обов’язково скласти акт щодо невідповідності заявленого товару тим характеристикам які ви ставили до даного товару та зазначити, підстав та причин вашої відмови від оплати вартості даного товару. Акт складається між покупцем та представником місця видачі товару, у двох екземплярах, один з яких залишається у вас, а інший відправляється продавцю.

Як повернути або обміняти товар неналежної якості, який був придбаний через мережу Інтернет?

Повернути товар куплений в інтернеті, можна так само, якби ви його придбали в стаціонарному магазині. Продавці в мережі також керуються законом «Про захист прав споживачів» .
Справний товар, який з будь-яких причин не сподобався покупцю – можна обміняти протягом 14 днів з моменту отримання та оплати товару. Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром. Однак існує Перелік № 172 товару належної якості, які не підлягають обміну, наприклад такі як: продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни, парфюмерно-косметичні вироби, дитячі м’які іграшки, розчіски, гребенці та щітки масажні, білизна натільна, білизна постільна, товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування) та інші, з якими ви можете ознайомитись у відповідному Переліку.
Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару.
Реалізовуючи своє право на обмін(повернення) товару покупець повинен надіслати на адресу продавця Притензію-повідомлення цінним листом з описом вкладеного ( в межах чотирнадцяти днів).
Складність в повернені товару в інтернет-магазин може виникати ще й із-за коробки (упаковки). Часто в інтернет-магазинах ставлять умову, що, мовляв, товар повинен бути повністю укомплектований, а цілісність упаковки має відповідати тій, яка була на момент продажу. Але це має викликати здивування: бо якщо і перевірити, наприклад, мікрохвильову піч, холодильник – прилади, спочатку, потрібно витягти з коробки.
Хочу вам наголосити, що ви, як споживач, маєте повне право на ознайомлення зі змістом посилки, в тому числі, ламати, різати, будь що робити з упаковкою. Розірвана коробка – не може бути причиною відмови повернення товару. Важче повернути товар, якщо якусь частину комплектації, навіть ту ж коробку, просто викинули чи загубили. Тому слід не забувати, щоб повернути товар в магазин, обов’язково, протягом 14 днів зберігайте усі деталі.
Варто зазначити, що судові спори з даного питання переважно вирішуються на користь Покупців, а також стягується моральна шкода з Продавця.
Якщо вищезазначені рекомендації не призвели до відновлення порушеного права і у покупця є претензії до інтернет-магазину, він може подати скаргу у місцеве управління зі справ споживачів або ж у міліцію, якщо є підозра, що продавцями товару є шахраї.
В слідуючому номері ми розглянемо права споживача в разі придбання ним продукції у кредит та умови припинення споживчого кредиту.

Адвокат Олена Копанчук