Догляд за людиною в обмін на житло.

НАДАННЯ ЖИТЛА В ОРЕНДУ. ЮРИДИЧНІ НАСЛІДКИ
20.02.2017

Догляд за людиною в обмін на житло.

Сучасний світ отримав нову проблему це самотність. Серед людей похилого віку ця проблема є ще більш відчутною. В Україні на самотність накладається соціально-економічна нестабільність, високі комунальні тарифи, дорого вартісні ліки. Високий рівень бідності не дає можливість в більшості задоволення їхніх необхідних життєвих потреб.
Пенсіонери та одинокі люді можуть отримати необхідну фінансову і практичну допомогу, якої потребують щодня, передаючи у власність своє майно (квартиру, будинок) особі, яка буде здійснювати утримання та догляд довічно. Тобто, майно в обмін на догляд.
Сьогодні з’являється чимало пропозицій від подружжя чи навіть самотніх людей, які пропонують доглянути за старенькими за право отримати житло. Щоправда, тут є чимало юридичних нюансів, які треба знати. Адже захисту потребує не лише людина, яку доглядають, але й ті, хто роками буде задовольняти усі потреби стареньких.

Найкращою юридичною формою врегулювання таких громадських відносин є договір довічного утримання.
Для особи, яка потребує догляду надзвичайно важливо, щоб був укладений саме договір довічного утримання, а не договір купівлі-продажу. Не можна дарувати житло, так як в цьому випадку всі юридичні права відразу переходять до одержувача, а пенсіонер може опинитися на вулиці. Щодо заповіту, то такий легко може бути змінено без відома другої сторони, так що такий спосіб оформлення угоди є ризикованим вже для одержувача.

За договором довічного утримання (догляду) одна сторона передає у власність другій стороні житловий будинок, квартиру або інше нерухоме майно, взамін на довічне матеріальне забезпечення у вигляді фінансової допомоги, житла, харчування, догляду і необхідної допомоги.
Важливо знати, що такий договір укладається у письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
За таким Договором особа (набувач) яка отримала майно набуває право власності. Однак право власності у набувача є обмеженим, він не має права до смерті відчужувача дарувати, міняти, передавати в заставу, передавати у власність іншій особі. Тобто майно переходить до того хто його отримав не при житті людини а лише після її смерті це додаткова гарантія для людини яке передає своє майно того, що його не викинуть з цього приміщення.
Після підписання договору квартира залишається у повному розпорядженні пенсіонера (відчужувача) — як і до укладання договору: людина продовжує жити у своїй квартирі, може здавати її в оренду для цього йому не потрібно ніяких дозволів. Також після укладання договору довічного утримання пенсіонер залишається як і раніше зареєстрованим у своїй квартирі (і ніхто, і ні за яких обставин не може виписати його).
Після передачі права власності за договором довічного утримання літня людина отримує певні вигоди: вона більше не повинна платити за квартиру (це обов’язок набувача), не ризикує у випадку руйнування цієї квартири (це також переноситься на плечі набувача).
У тексті договору довічного утримання обов’язково зазначається, що набувач майна зобов’язаний надавати відчужувачеві довічно матеріальне забезпечення, яке визначається у грошовій формі, а також усі види догляду з їх конкретизуванням або без такого що встановлюється за згодою сторін.
Найкращим варіантом для двох сторін обмежити взаємовідносини фіксованою щомісячною платою, яка відповідно до закону підлягає індексації. Щомісячне перерахування коштів через відділення поштового зв’язку чи на рахунок підопічного будуть вагомим доказом добросовісності піклувальника.
Трапляється, коли договір про довічне утримання хоче укласти один із співвласників майна. Такий договір можна укласти після визначення частки цього співвласника у спільному майні або визначення між співвласниками порядку користування цим майном.
Ще одним важливим нюансом є те, що згідно з чинним законодавством, договір утримання можна укласти на користь третьої особи, яка вказана в договорі. Тобто доглядати за старенькими може будь-хто, а житло після смерті власників отримає саме третя особа, яка зазначена в договорі.
Договір довічного утримання може бути розірваний на підставі рішення суду, на вимогу відчужувача або третьої особи у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків. Під час розірвання договору довічного утримання майно повер¬тається відчужувачеві, а витрати набувача не відшкодовуються. Невиконання обов’язків або неналежне виконання обов’язків не завжди призводить до припинення договору. Відчужувач вправі пред’явити позов про відшкодування збитків. У винятковому випадку існує можливість подати позов не про припинення дії договору довічного утримання, а про обов’язок набувача виконати в натурі обов’язки, взяті на себе, або про стягнення грошової компенсації всіх видів матеріального забезпечення, вказаних у договорі.
Порада: Адвокатська практика свідчить, що остерігатися варто не лише доглядачів, але й самих людей похилого віку. Вони у будь який час можуть ініціювати судові тяганини щодо розірвання договору або відмовлятися приймати належне виконання, запропонованим набувачем та ряд інших ситуацій. Всі ці обставини та ризики можна передбачити умовами договору для уникнення таких ситуацій, а тому перед підписання договору довічного утримання потрібно уважно вивчити його зміст та порадитись із фахівцям в галузі права.

Адвокат Олена Копанчук

м. Хмельницький
вул. Кам’янецька,72
(067) 928-57-90